Historia Pole Dance
Kolebką Pole Dance są Stany Zjednoczone a jego korzenie sięgają lat dwudziestych ubiegłego wieku. W tamtym czasie duża popularnością cieszyły się liczne festyny, odbywające się w wielu miastach i osadach, na które przybywało mnóstwo ludzi, między innymi kupców i artystów. W miejscach tych można było podziwiać przeróżne występy cyrkowców, akrobatów, iluzjonistów, połykaczy ognia. Dużym zainteresowanie cieszył się namiot, w którym odwiedzający mogli podziwiać kobiety w niezwykle pięknym i zmysłowym tańcu przy wertykalnym drążku, który podpierał środek namiotu - wkrótce zaczęto nazywać go rurą do tańca czyli „dance pole”.
Następnie w latach pięćdziesiątych „dance pole” coraz częściej zaczęto montować w barach, gdzie gwiazdy burleski odbywały swoje występy - „burlesque shows”.
W latach osiemdziesiątych wyjątkowość, z jaką pole dance ukazuje piękno kobiecego ciała w tańcu, spowodowała, że zaczęto wykorzystywać jego elementy w nocnych klubach, co spotkało się z niespotykanym zainteresowaniem. Na tym etapie taniec ten bardzo się rozwinął zyskując wiele nowych elementów wprowadzanych metodą prób i błędów przez tysiące tancerek z całego świata.
W latach dziewięćdziesiątych Fawnia Mondey jako pierwsza wydała filmy instruktażowe do nauki pole dance. Otworzyła również szkołę, w której kobiety mogły skrywać tajniki tego fascynującego tańca. Od tej pory pole dance się rozwija bardzo dynamicznie jako sport, forma sztuki, artystycznej ekspresji a wynikający z jego pochodzenia podtekst erotyczny wyraźnie zanika.
Dziś pole dance zdobył już serca milionów kobiet na całym świecie a rzesza jego zwolenniczek rośnie w zaskakującym tempie. Należą do nich między innymi takie gwiazdy jak Terri Hatcher, Kate Hudson, Madonna, Paris Hilton, Carmen Electra, Daryl Hannah, Fergie, Cindy Crawford, Lindsay Lohan i Jessica Alba. Rurki do tańca montowane są praktycznie wszędzie, w pubach, dyskotekach, klubach fitness, w domach i mieszkaniach.
Ponadto prowadzone są działania mające na celu wprowadzenie pole dance do dyscyplin olimpijskich.
O pole dance w mediach:
- BE4FM: Taniec Pole Dance
- BE4FM: Wywiad
- studente.pl: "Pole dance- kontrolowany erotyzm"
- Polskie Stowarzyszenie Pole Dance: "Transmisja z zawodów"
- Dzień dobry TVN: "Taniec na rurze dla żon i matek"
- Dzień dobry TVN: "Moda na Pole Dance"
- Między kuchnią a salonem: "Fitness na rurze"
- se.pl: "Schudnij na rurze"
- Dzień dobry TVN: "Moda na Pole Dance"
- Głos Wielkopolski: "Kobiecość wyzwalamy na rurze!"